نوشته ها و عکس های جالب
1.
«هليا»، اسمي كه نادر ابراهيمي آن را ساخت و بر سر زبان ها افتاد 
http://www.chn.ir/News/?section=2&id=12297
«گروه فرهنگ، شكوفه‌آذر- «هليا» اسمي كه براي نخستين بار در ايران به وسيله نادرابراهيمي، در كتاب «بار ديگر شهري كه دوست مي داشتم» به كار رفت، ساخته خلاقيت نويسنده آن است، ريشه تاريخي ندارد و با اين حال ميان مردم، به عنوان اسمي زنانه، رواج يافته است.
نادر ابراهيمي كه در سال هاي اخير به دليل بيماري، خانه نشين شدهاست، نام «هليا» را سالها پيش، در مسافرتي از تهران به اصفهان خلق كرد.
فرزانه منصوري، همسر نادر ابراهيمي درباره چگونگي شكل گيري اين اسم زنانه در ذهن نويسنده رمان «آتش بدون دود»، گفت:« سال ها پيش، نادر ابراهيمي در حالي كه با اتوبوس از تهران به اصفهان سفر مي كرد، شروع به بازي و در هم ريختن واژه«الهي» كرد تا بتواند از دل آن نامي خوش آهنگ و متفوت بسازد. پس از مدتي واژه خود ساخته«هليا» را از به هم ريختن حروف واژه «الهي» ساخت و در داستان بلندش «بار ديگر شهري كه دوست مي داشتم» به كار برد. مدت ها بعد نادرابراهيمي متوجه شد كه واژه «هليو» در لاتين قديم به معني خورشيد است.»
فرزانه منصوري، همسر نادر ابراهيمي، ادامه داد:«پس از انتشار كتاب، اين اسم در ميان مردم رواج زيادي پيدا كرد و جزو نام هاي ايراني محسوب شد. بارها پيش آمده است كه خوانندگان داستان «بار ديگر ...» تماس گرفته اند و ضمن جويا شدن معني اين اسم، گفته اند كه مي خواهند اسم دخترشان را «هليا» بگذارند.»
بااين كه هم اكنون اسم «هليا» درميان مردم رواج يافته است، اما درهيچ يك از فرهنگ نام هاي رايج در بازار كتاب، اين اسم ديده نشده است.
در فرهنگ هاي«آواي نام هاي ايارن زمين» نوشته پري زنگنه، «فرهنگ جامع نام هاي ايراني» نوشته محمد حاجي زاده و «فرهنگ جامع نام هاي ايارن زمين» نوشته اسماعيل هيرمند نيا، اسم «هليا» ذكر نشده است
در اين فرهنگ ها، نزديك ترين اسم هاي لاتين به «هليا»، اسم هاي هلن، هلنا و هلينا است
 
2.
: هلیا /heliyā/ (نام زن)
توضيحات:  (از یونانی) 1- صورت تخفیف یافته‌ي هلیاد، به معنی دختر خورشید
در اساطیر یونان: دختر هلیوس
http://www.2del.com/pages/names.aspx?mode=show&id=1636
 
3.
منتخبی از اسمهای ایرانی
http://www.2del.com/pages/names.aspx
 
نظر بینندگان:
آقای نادر ابراهیمی نویسنده متبحر و مشهوری هستند و نیازی به تاکید نیست. اما اگر به تاریخ یونان مراجعه کنید و یا داستان زندگی سقراط را بخوانید، خواهید فهمید که سقراط در مکانی به نام «هلیاست» محکوم شد تا جام شوکران را بنوشد. عجیب نیست که شخصی اتفاقا با حروف واژه «الهی» بازی کند و به اسم «هلیا» برسد؟!برچسب‌ها: معنی هلیا , اسم هلیا , ریشه اسم هلیا
Facebook | Twitter | Google+ | Email
+ نوشته شده در  یکشنبه ۳ آذر۱۳۸۷ساعت 9:51  توسط میلاد  |